KRABBESHOLM HØJSKOLE
KUNST FOTOGRAFI ARKITEKTUR DESIGN GRAFISK DESIGN
KRABBESHOLM ALLÉ 15
DK 7800 SKIVE
(+45) 9752 0227
POST@KRABBESHOLM.DK
> FORSIDE
> LINJEFAG
> HVERDAGEN PÅ KRABBESHOLM
> GENEREL INFORMATION OM HØJSKOLEN
> HVORDAN BLIVER JEG OPTAGET
> PROJEKTER
> FOUR BOXES
> KBH KUNSTHAL
> ENGLISH




LÆRERE
UNDERVISNINGEN
FILOSOFIEN
VÆRDIGRUNDLAG
VEDTÆGTER
BESTYRELSENS FORRETNINGSORDEN
KURSUSPERIODER
STUDIEVEJLEDNING
TELEFONNUMRE
RYGNING
EVALUERING
TV PROGRAM OM KRABBESHOLM
HVERDAGEN PÅ KRABBESHOLM

LÆRERE
De fleste af højskolens lærere er udøvende kunstnere, fotografer, grafikere eller praktiserende arkitekter og designere. De faste lærere bor på højskolen og er med til at skabe et 24-timers energifelt af intensivt arbejde på værkstederne.

 

Kurt Finsten, forstander

Charlotte Jensen, grafisk design

Helene Stigel, arkitektur, keramik

Lars Munthe, grafik, tegning

Nanna Vestergaard, design

Rane Bols, design

Peter Bach Nicolaisen, kunst

Per Andersen, grafisk design

Adam Drewes, litteratur
Erik Tonning Jensen, arkitektur
Cecilie Skov, kunst

Gisa Pantel, litteratur

 

 

GÆSTELÆRERE

Ved siden af de faste lærere har vi et bredt, internationalt kontaktnet af gæstelærere, som i kortere eller længere perioder opholder sig på højskolen. De kommer som undervisere eller foredragsholdere – eller de arbejder med et konkret projekt for skolen: et kunstværk, et hus, en stol, en haveplan, en bog, en CD eller en indretningsopgave.

 

Rasmus Nordqvist, beklædningsdesigner
Katarina Mischer, designer
Thomas Traxler, designer
Cathrine Frederiksen, kaospilot
Katrine Lundby Christensen, kaospilot
Ask Emil Skovgård, møbeldesigner
Nicholas Nybro, beklædningsdesigner

Eli Lajboschitz (billedbehandler)
Jonathan Bjerg Møller (fotograf)
Kristian Sæderup (fotograf)

Laura Baruël Poulsen (beklædningsdesigner)
Kristine Mandsbjerg (tekstildesigner)
Amanda Lindell (beklædningsdesigner)
Sune Kjems (VIA Design, servicedesigner)
Ida Vesterdahl (VIA Design, antropolog)

Katherine Rose (photograf og visuel kunstner)
Ane Østrem (visuel kunstner)
Rikke Flensberg (visuel kunstner)
Maj Hasager (visuel kunstner)
Asle Lauvland Pettersen (kunstner og scenograf)

Jonathan VanDyke (billedkunstner)
Julie Born Schwartz (fotograf)
Miljohn Ruperto (billedkunstner)
Chris Kasper (Occupy Wall Street)
Haegeen Kim (kok)
Am Nuden Da (kunstnergruppe)
Hilary Sample (arkitekt)
Michael Meredith (arkitekt)
Olof Olsson (billedkunstner)
Etienne Bernard (kurator)
Dragos Olea (billedkunstner)
Ursula Nistrup (fotograf)
Mariah Robertson (fotograf)
Vladimir Tomic (billedkunstner)
Mogens Prip Buus (arkitekt)

Alle Med Balloner og Terasser (band)
Amanda Lindell (beklædningsdesigner)
Andreas Peitersen (grafisk designer)
Andreas Rasmussen (billedkunstner)
Anna Gulmann (beklædningsdesigner, grafisk designer)
Anna Ruberg (beklædningsdesigner)
Atelier Bow-Wow / Yoshiharu Tsukamoto og Momoyo Kaijima (arkitekter)
Augusta Atla (billedkunstner)
AVPD / Aslak Vibæk and Peter Døssing (kunstnere)
Bjarke Ingels (arkitekt)
Camilla Nørgård (arkitekt)
Camilla Palm (billedkunstner)
Caroline Hansen (beklædningsdesigner, Femmes Regionales)
Charlott Karlsson (møbeldesigner)
Chris Thurlbourne (arkitekt)
Claus Bjerre (møbeldesigner)

Claydies (designere)

Dan Graham (billedkunstner)
Dan Stubbegård (arkitekt)
Daniel Milan (billedkunstner)
Ditte Hammerstrøm (møbeldesigner)
Dolores Zinny (billedkunstner)
Dorothea Jendricke (kurator)
Eskil Møhl (grafiker)
Etienne Bernard (kritiker, kurator)
Femmes Regionales (designere)
Fiona Whitton (kunstner, arkitekt, kurator)
Florian Kremb (designer)
Frans Jacoby (billedkunstner)
Goodiepal (Kristian Vester) (komponist, musiker)
gopingpong
Guðmundur Úlfarsson (grafisk designer)
Haegeen Kim (billedkunstner)
Hanne Jensen (tekstildesigner)
Hanne Madsen (beklædningsdesigner)
Hans Christian Bauer (arkitekt)
Hugo Hopping (kunstner)
Jacob Bang (arkitekt)
Jeremy Walton (møbeldesigner)
Jesper Dalgaard (billedkunstner)
Joachim Koester (billedkunstner)
Joachim von Westen  (billedkunstner)
Johanne Løgstrup (kurator)
Juan Eduardo Bacerra Bastias (designer)
Juan Maidagan (billedkunstner)
Karen Kjældgård Larsen (keramiker)
Karen Kjærgaard (arkitekt, designer, kurator)

Karsten Vogel fra "Burning Red Ivanhoe" (saxofonist, komponist)

Kenneth Balfelt (billedkunstner)

Kloak (band)
Kristian Bust (billedkunstner)
Kristian Byskov (billedkunstner)
Kristian Körner (billedkunstner)
Kristina Valberg (kunsthistoriker/kurator)
Lamburg Tony (band)
Lars Tingskov Mikkelsen (billedkunstner)

Lasse Liljendahl Møgelvang

Laura Stamer (billedkunstner)
Laurent Farioli (møbeldesigner)
Line Jensen (grafisk designer)
Lucky Kitchen (billedkunstnere, komponister)
Mads Freund Brunse (grafisk designer)
Mads Hougaard (grafisk designer)
Mads Johansen (møbeldesigner)
Marianne Hurum (billedkunstner)
Marie Smitt Nielsen
Martina Maresová (grafisk designer)
Matt Connors (billedkunstner)
Matthew Lequick (grafisk designer)
Melanie Bouteloup (kurator)
Merete Sanderhof (kunsthistoriker)
Mette Bak Andersen (arkitekt, møbeldesigner)
Michael Baers (billedkunstner)
Michael Stickrod (billedkunstner)
Michel Auder (billedkunstner)
Michelle Edwards (industriel designer)
Mie Albæk (beklædningsdesigner)
Mikala Hyldig Dal (billedkunstner, grafisk designer)
Mikkel Schiller, Buenos Aires / København (arkitekt)
Mikkel Strange (fotograf)
Morgan Sebastian Helt Jacobsen (arkitekt)
Morten Bak (grafisk designer)
Niels Fyrst (grafisk designer)

Nikolaj Nørlund (musiker, sanger)

Nils Ole Frandsen (designer)
Nis Bysted (musiker/grafiker)
Ole Jensen(designer)
Petz Scholtus (designer)

P.O. Jørgens og Global Guaranty Orchestra (band)

Ralf Broeg (kunstner, kurator)
Rasmus Bo (arkitekt)
Rasmus Koch (grafisk designer)

Regitze Møller (arkitekt)

Rikke Kirstine Larsen (arkitekt)
Sean Dockray (kunstner, skribent, kurator)
Sensen (designere)
Simon Grimm (billedkunstner)
Simon Væth (grafisk designer)
Snorre Nash (arkitekt)
Sonja Stockmar (arkitekt)

"Sound of Choice" med bl.a. Hasse Poulsen og Frederik Lundin (band)

Steffen Bygebjerg (grafisk designer)
Stine Herbert (arkitekt)
Stine Hviid (arkitekt)
Svend Danielsen (billedkunstner)
Søren Lose (billedkunstner, grafisk designer)
Søren Martinsen (billedkunstner)
Terence Gower (billedkunstner, arkitekt)
Thomas Frederiksen (møbeldesigner)
Thomas Pålsson fra designgrupppen "Skæve Børn”
Thomas Skovgaard (arkitekt)
Thomas Øbro (grafisk designer)
Tine Broksø (keramiker)
Tina Henriette Kristensen (arkitekt)
Tobias Røder (grafisk designer)
Trine Rask (skriftdesigner)
Trine Runge Jessen (tekstildesigner)
Ulrik Heltoft (billedkunstner)
Zven Balslev (billedkunstner)